Pracovní listy a metodické materiály pro školy, jednotlivce, oddíly či rodiny

Vstupte do minulosti! Ať už jste sami, se svojí rodinou, školní třídou nebo oddílem, zveme vás do světa terezínského ghetta.

Pracovní listy, úkoly a soutěže, které jsme pro vás připravili, se mohou stát základem vašeho programu při návštěvě Terezína, zpestřit vaši cestu nebo doplnit výuku tématu holokaustu ve vyučovací hodině.

Terezín blíže
aneb poznej ghetto jinak

Vydejte se po stopách příběhů a pátrejte přímo v ulicích Terezína.

Nová hra nabízí pět variant, rozsáhlé metodické a podpůrné materiály. Lze ji tedy hrát ve skupině, se třídou oddílem, či jako jednotlivec či s rodinou.

Terezín blíže, poznej ghetto jinak | zážitková hra v Terezíně

Hra Terezín blíže je určena pro všechny zájemce starší 10 let, kteří rádi objevují nové věci, nebojí se hýbat ani přemýšlet. Mladším doporučujeme hrát v doprovodu starších, nejen vzhledem k nutnosti pohybovat se po městě podle mapy, ale i kvůli delším textům, se kterými se ve hře pracuje). Hra je vhodná i pro dospělé.

Během hry poznáte některá místa bývalého terezínského ghetta prostřednictvím příběhu tří kluků a dvou děvčat. Hra nabízí program na celodenní výlet (včetně úkolů na cestu a námětů na závěrečnou diskuzi), je však možné využít jen její část. Ideální využití je pro oddílovou výpravu nebo exkurzi školní třídy (ale pozor, ne pro všechny kolektivy je vhodná). Nabízí celkem 5 rozdílných verzí.

verze hry Hanuš
verze hry Jonatán
verze hry Samuel
verze hry Hanka
verze hry Helga
průvodce: Postup při realizaci
Rim-Rim-Rim, Terezín, 2. světová válka | interaktivní pracovní list

Interaktivní a graficky přitažlivý pracovní list má za úkol nejen prověřit znalosti a tvořivost, ale pokusí se přiblížit dobu 40. let 20. století a dějiny 2. světové války a holocaustu.

Při jeho “tvorbě” doporučujeme volně používat knihy, internet, ale také se je vhodné ptát se rodičů, prarodičů nebo učitelů. Zadání vzniklo pro druhý ročník soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Tematicky pracuje zejména se články za časopisu Rim-Rim-Rim a dalším obsahem dostupným na webech Terezínské štafety.

Jak by vypadal můj života za války? | pracovní list

Pracovní list přibližuje život dětí vyrůstajících v terezínském ghettu. Je koncipován tak, abyste nad ním nestrávili mnoho času, přizpůsobili jsme ho pro školní hodiny, takže není problém ho vyplnit za standardní vyučovací hodinu. Po přečtení informačních textů a fotografií na vás čeká práce s textem, kdy odpovíte na pár otázek, které lze zjistit z předchozích textů. Zajímavější jsou ale kreativní úkoly, při kterých si máte rozmyslet, co byste si sbalili s sebou do transportu. Dále zkusíte napsat vlastní zápis do deníku, napíšete básničku nebo nakreslíte komiks.

Jen trochu tepla | Jak se žilo v terezínském ghettu? | pracovní list

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu.

Žije republika Škid o klucích z jedničky? | pracovní list

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Nyní je přístupný široké veřejnosti.

Vedem drtí staré řády, jak se píše časopis | pracovní list

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Nyní je přístupný široké veřejnosti.

Časopis Vedem z terezínského ghetta a texty v něm | pracovní list

Všestranný pracovní list, který je zaměřen na pátrání na webových stránkách Vedem a v originálních scanech časopisu Vedem a jeho obsahu.

Historie pro pokročilé | 2. světová válka | pracovní list

Myslíte se, že znáte historii 2. světové války? Pak si svoje znalosti ověřte v této aktivitě. Vaším úkolem bude seřadit čtyřicet historických událostí, tak jak následovaly po sobě. Během přemýšlení si budeme příležitost dát do souvislostí události na frontách s tím, co se právě odehrávalo v protektorátu, terezínském ghettu nebo přímo na domově L 417.

Časopis Vedem, Petr Ginz, Hanuš Hachenburg | prezentace do hodiny

Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující časopis Vedem v kontextu celého ghetta Terezín. Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující osud Petra Ginze v celku. Je doplněna také o poznámky pro prezentujícího. Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující osud Hanuše Hachenburga v celku. Je doplněna také o poznámky pro prezentujícího.

Pátráme v Terezíně | pracovní list do ulic

Pátráme v Terezíně vás pozve do ulic Terezína, konkrétně do okolí zbytku železniční vlečky a Bohušovické brány a do okolí Muzea ghetta (bývalého chlapeckého domova). Nejprve budete hledat, odkud bylo pořízeno ve 40 letech několik fotografií a všímat si toho, jak hodně (nebo naopak málo) se toto místo změnilo. Lze rozdělit na dvě samostatné aktivity a doplnit s nimi procházku městem. Každá z nich nezabere déle než 20 minut.

Toulky Terezínem | hra do ulic

Toulky Terezínem je aktivita, která není omezena počtem účastníků. Během ní se projdete celým Terezínem a pomocí fotografií a textů z časopisu VEDEM poznáte důležitá místa bývalého ghetta i jeho zajímavá zákoutí. Předpokládaná doba aktivity jsou méně než dvě hodiny. Ideální doplnění návštěvy Muzea ghetta v rámci rodinného nebo oddílového výletu nebo školní exkurze.

Terezínská slovník | přiřazování pojmů

Terezínský slovník vám přiblíží život v ghettu opět z jiné stránky. Vaším úkolem bude odhalit význam několika slov, které deportovaní běžně používali a kterým již dnes dost obtížně rozumíme. Doba aktivity je na maximálně na 10 minut.

Protektorátní Československo | přiřazování pojmů

Přiřazování pojmů je ideální aktivita pro celkové seznámení s tematikou 2. světové války a holokaustu. Úkolem je k sobě přiřadit pojmy a osobnosti a jejich význam. Délka aktivity 10 – 15 minut.

2. světová válka a Terezín | přiřazování pojmů

Chronologické seřazování pojmů a událostí vám nezabere víc než deset minut a můžete si ji zkusit kdekoli. Vaším úkolem bude seřadit několik historických událostí, jak následovaly po sobě. Hra vám pomůže uvědomit si souvislosti mezi historií ghetta, samosprávy Škid a obecnými dějinami 2. světové války. Nabízíme vám ji ve snadnější a náročnější variantě.

Hymna Republiky ŠKID | hudební aktivita

Škidovskou hymnu nabízíme pro doplnění aktivit například ve školní hodině. Přiloženy jsou také texty písně, které si můžete také můžete zazpívat.

Hymna Republiky ŠKID | hudební aktivita

Škidovskou hymnu nabízíme pro doplnění aktivit například ve školní hodině. Přiloženy jsou také texty písně, které si můžete také můžete zazpívat.