Transpot za večnost

Novelu Transport za věčnost napsal František Tichý, ředitel gymnázia Přírodní škola v roce 2012. Vydali jsem ji nejprve pouze samizdatově v malém nákladu, v roce 2017 se však podařilo dílo vydat v nakladatelství Baobab s krásnými ilustrace Stanislava Setínského. Díky tomu můžete nyní knihu objednávat u všech dobrých knihkupců.

Vítěz “Litera za knihu pro děti a mládež” v roce 2018

Magnezia Litera

Jendova otce právě zatklo gestapo a dvanáctiletý kluk nemůže tušit, co přijde dál: vyloučení jeho židovských přátel ze studia na gymnáziu, žluté hvězdy na kabátech, transport do Terezína… Kniha Františka Tichého je inspirovaná skutečnými událostmi a příběhy chlapců, kteří žili v Praze i v Terezíně, nezříká se dobrodružství a fantazie, ale zároveň je tak pravdivá, až z ní mrazí…

Ohlasy

Jak přiblížit válečné osudy Židů dětem či mladým dospívajícím, aniž je zahltíme bezbřehou temnotou, kterou šoa obsahuje, a aniž nalakujeme skutečnost na růžovo, abychom mladé duše nezdeptali přímočaře vyslovenými hrůzami? Zdá se, že Františku Tichému, který se dlouhodobě věnuje zprostředkování historie válečného času jako pedagog a který dokázal pro pátrání po těchto mnohoznačných osudech získat i své žáky, se to podařilo.

Jiří Dvořák

Napsáno srozumitelně, poutavě, napínavě a řekla bych skoro ‘foglarovsky’. Obdivuji autora, jakou práci a pečlivost věnoval sestavení příběhu, vyhledávání informací a také za to, jakým způsobem se věnuje dětem.

čtenářské hodnocení na databazeknih.cz

Je to kniha v mých očích nanejvýš důležitá. Doplňuje něco, co v jiných knihách ani filmech týkajících se osudu chlapců v Terezíně není: A co vlastně MY, kterým nehrozila smrt v hrozném masovém vraždění — co z toho vyplývá pro nás?

Chava Pressburger (dříve Eva Ginzová)

Jak přiblížit válečné osudy Židů dětem či mladým dospívajícím, aniž je zahltíme bezbřehou temnotou, kterou šoa obsahuje, a aniž nalakujeme skutečnost na růžovo, abychom mladé duše nezdeptali přímočaře vyslovenými hrůzami? Zdá se, že Františku Tichému, který se dlouhodobě věnuje zprostředkování historie válečného času jako pedagog a který dokázal pro pátrání po těchto mnohoznačných osudech získat i své žáky, se to podařilo.

Eva Lorencová

Román se vrací k období Protektorátu Čech a Moravy v letech 1940–1943, přibližuje sílu nerozlučného klukovského přátelství, které se rozvíjí bez ohledu na zákazy a omezování, na bariéry a zdi terezínského ghetta, na hranice života a smrti. Autor dosahuje účinnosti prostupováním literární fikce s autentickými dokumentárními materiály a přibližuje dobu z perspektivy dvanáctiletého pražského gymnazisty Honzy Kratochvíla, jenž zraje ovlivněn jak rodinou a statečnými postoji svého otce, tak kamarádstvím s Petrem Ginzem a dalšími chlapci soustředěnými kolem terezínského časopisu Vedem.

Autor se dlouhodobě věnuje životu židovských dětí v Terezíně a své poznatky tentokrát přetavil do poutavého vyprávění, v němž nechybí dobrodružství, ale především poznávací, morální a etický aspekt. Román, adresovaný především teenagerům, ukazuje, že i dnes lze příběhy se silným mravním či historicko-společenským tématem napsat tak, až z nich mrazí. Kniha se nestane jednou z mnoha – dostává se pod kůži a zůstane v paměti.

Decentní šedomodré ilustrace Stanislava Setinského se zaměřují nejen na základní dějově-realistickou výtvarnou rekonstrukci textu, ale zaujmou úhly pohledů a digitálním zpracováním obrazu.

Autor: František Tichý
Nakladatel: Baobab
EAN: 9788075150523
ISBN: 978-80-7515-052-3
Ilustrace: Stanislav Setinský
1× kniha, brožovaná, 244 stran, česky
Rozměry: 15,8 × 22 cm
Rok vydání: 2017 (1. vydání)