Toulky Terezínem:
interaktivní webová mapa

Projít si Terezín očima teenagerů z doby protektorátu vám umožní interaktivní mapa Toulky Terezínem na webových stránkách Vedem.

Kromě článků z chlapeckých časopisů popisujících různá místa v ghettu zde najdete celou řadu fotografií i z míst, kam se běžný návštěvník Terezína nemůže dostat. Součástí jsou i 360 fotografie často z nepřístupných míst.

Město Terezín má zvláštní atmosféru, která ale snadno může uniknout těm, kteří přijedou autobusem, projdou muzejní expozice, něco pojedí a zamlklí zase odjedou. My vás zveme pod povrch. Zveme vás na procházku zapomenutými místy, ze kterých dýchá historie, příběhy nad kterými se tají dech, s průvodci, kteří zde za války žili svůj každodenní život. 

Kluci a holky z Terezínské štafety

Jak Toulky vznikly?

Od února 1943 začala v časopisu VEDEM vycházet rubrika “Toulky Terezínem”. Šéfredaktor Petr Ginz a později další chlapci z “Heimu 1” navštěvovali nejrůznější zákoutí terezínského ghetta, rozmlouvali s jeho pracovníky, nebo obyvateli a na základě svých pátrání psali reportáže, často doplněné drobnými kresbami. Je až neuvěřitelné, kam všude se jim tehdy podařilo proniknout. Vznikl tak zcela autentický průvodce ghettem, zajímavý navíc neotřelým a mnohdy vtipným pohledem 13 -15-ti letých kluků.

Interaktivní mapa umisťuje texty z VEDEM do míst, kde se převážně odehrávaly. Kromě klasických reportáží zde najdete i příhody nebo vzpomínky, které se nedaly nějak lokálně zařadit. Popisky k místům na mapě vycházejí z dobových názvů, z názvů kasáren (ještě před zřízením ghetta) nebo z dnešního využití.